Resultat

Resultat från vår Lydnadstävling 20 oktober
Endast STARTKLASS

Förare

Hund

Klubb

Resultat

Ras

1.

Anette Johansson

Deepeyes Meaning Of Life V I

Ockelbo BK

189p

Uppfl.

Austr. kelpie

2.

Anhelee Pugliano

Vallviljans Ricira

Vallentuna BK

185.5p

Uppfl.

Border collie

3.

Sara Hellström

Working Mates Google Me

UBK

157.5p

Godkänd

Australian cattledog

4.

Angelica Andersson

Working Mates Beast In Show

Svenska Prazský krysarík klubben

145p

Godkänd

Prazský krysarík

5.

Kerstin Nilsson

Kvistagrans Yabbadabbadoo

Östhammar BK

142.5p

Godkänd

Engelsk springer spaniel

6.

Elin Hedrén

Honeywater´s Skimming The Floor

Västerås BK

125p

Godkänd

Cocker spaniel

7.

Elinor Gustafsson

Solarwes Barco

Uppsala HU

122p

Godkänd

Gos d´atura catalá

8.

Maria Lindgren

Tyson

Östhammar BK

119.5p

Ej godkänd

Ej stambokförd hos SKK

9.

Christina Nilsson

Introduce Dolce Vita

Östhammar BK

110.5p

Ej godkänd

Boxer

10.

Anna Carin Carlberg

Moonhaven Elegant Electra

Häverö Bk

85p

Ej godkänd

Kooikerhondje

Resultat från vår spårtävling Lägreklass 180923

1.Elisabeth Wallinder, Smart Fellow’s Swag In To Town, 531 p, Uppflyttad
2. Camilla Nyberg, Lovely Palantir’s Angus, 526,5 p, Uppflyttad
3. Ida Holgersson, Blackneck’s C´funny, 510,75p , Uppflyttad
4. Eva Hellström, Xoros V D Bothof, 456,5p, Uppflyttad
5. Maria Söderlund, Molars Dyrka, 436,25 p, Uppflyttad


Resultat från vår Appelltävling (Spår) 180922

1. Lena Sehlin, Engelaiz Feliz, 197,75p, Uppflyttad
2. Christina Nilsson, Introduce Dolce Vita, 188,5p , Uppflyttad
3. Ewa Kronholm, Blackneck’s C´kippen, 182,5p, Uppflyttad
4. Mia Karlström, Yellow Eye’s Occra, 164,5p, Godkänd
5. Yvonne Hollingworth, Introduce De Luxe, 159,25p, Godkänd
6. Birgitta Bertilsson, Cherberos Beckie, 169,75p, ej Godkänd


Resultat från vår söktävling 1 oktober 2018
Domare: Marie Louise Härlin, Ann-Marie Gustafson Tävlingsledare Lennart Ek.

Lägreklass
1. Klara Kristalova med Mironik’s Durietz Godkänd

Elitklass:
1. Katarina Samuelsson med Labox Flora Cert
2. Marie Dahlerus med Blacknecks B’olivia Certpoäng


Resultat från vår spårtävling (lägreklass) 24 september 2017

Förare Hund Klubb Poäng  Resultat Ras
Monica Ericsson TÜringen´s Elda Roslagens BK 492.25p Uppflyttad Rottweiler
Roger Hultman Ullhedens Ässet Nyköpings BK 459p Uppflyttad Malinois
Christianne Simson Snjos Blue Frost On Grass Upplands distrikt 451.25p Uppflyttad Australian cattledog
Emilia wolfhagen Marhöjs Pyra Uppsala Brukshundklubb 420.25p Uppflyttad Tysk schäferhund
Karin Gotthold Wilse´s Mika Solna-Sundbybergs BK Bryter Tysk schäferhund

Resultat från vår spårtävling (Appellklass) 24 september 2017

Förare Hund Klubb Poäng
 Resultat Ras
1. Yvonne Andersson High Dreams Crystal City Söderhamns BHK 229p Uppflyttad Labrador retriever
2. Malin Bonell Hoståmyrens Isa Roslagens BK 191.5p Uppflyttad Labrador retriever
3. yvonne hollingworth Introduce De Luxe Svenska Boxerklubben 169p Godkänd Boxer
4. Susanne Thoors Teamwork Zingah Danderyd-Täby BK 157.5p Godkänd Boxer
5. Christina Nilsson Introduce Dolce Vita Östhammar BK 97.5p Ej godkänd Boxer
6. Camilla Rickardsson Vargstubacken Melissa Östhammar BK 85p Ej godkänd Rottweiler
Heidi Hammarling Rapport´s Jaxon Knivsta BK Bryter Tysk schäferhund

Resultat från vår Spårtävling (Appellklass) 14 Maj.

Förare Hund Klubb Resultat   Ras    
Anna Eriksen Sugarwind´s Comanche Princess Bro-Håbo BK 209.25p Uppflyttad Australian shepherd
Annie Jurestam Åklangens Athos Knivsta BK 169.75p Godkänd Vit herdehund
Camilla Rickardsson Vargstubacken Melissa Östhammar BK 158.75p Godkänd Rottweiler
Ronja Nilsson Qvintåsgården Ekta Gnesta-Trosa BK 154.25p Godkänd Rottweiler

Resultat från vår söktävling på Långfredagen.

Elitklass
Förare
Hund Klubb Resultat Ras
1. Marie Dahlerus Blackneck´s B´olivia Knivsta BK 557p Certifikat Malinois
2. Stephan Karlsson Nightrunner´s Bagheera Strängnäs BK 536.5p Certifikatpoäng Tervueren
3. Sonja Karlsson Wintergold´s Minnesota Wild Enköpings BK 486.5p Godkänd Golden retriever

Högreklass

1. Sara Jansson Agrosofens Lustigkurra Tierp BK 511.75p Uppflyttad Tollare
2. Lena Ferm Newstory Prio Roslagens BK 377p Godkänd Tervueren

Lägreklass

1. Klara Kristalova Mironik´s Durietz Roslagens BK 442.5p Godkänd Collie, långhårig
2. Christina Österberg Stablemaster´s Up To The Top Roslagens BK 275.5p Ej godkänd Riesenschnauzer svart

 Resultat från vår Lydnadstävling 161226
LÄNK till SBK Tävling
Lydnadsklass I
lydnadsklass1
Lydnadsklass II Grupp A
lydnadsklass2_gruppa
Lydnadsklass II Grupp B
lydnadsklass-2_gruppb
Lydnadsklass III
lydnadsklass3

Lydnadsklass Elit
lydnadsklass_elit

Resultat från vår Söktävling 161016
Lägre Klass

20161016_lagreseek

1. Kerstin Alm med Qulingen´s Första Gary, Riesenschnauzer svart 527.5p, Uppflyttad
2. Christina Rudén med Bol´s Tailspin, Boxer, 440,25 p, Uppflyttad
3. Nina Nilsson med Tussbergets Unik, Perro de agua espanol, 318,75p, Godkänd

Högre Klass

20161016_hogreseek

1. Marie-Louise Caris med Krokasmedens Olga, Tysk schäferhund,  498.5p Uppflyttad
2. Li Hedenström med Brigadens Iwer , Tysk schäferhund, 498p Uppflyttad

Elitklass
20161016_elitseek

1. Gunilla Stare med Evallens Black & Tan Zelina , Australian Kelpie, 408,75, godkänd

Resultat från vår lydnadstävling 161009
Lydnadsklass 1
1. Irene Rogne med Emenems Bivo, 183 poäng och ett första pris.
2. Mikaela Sohlin med Firewood’s Gates Of Tomorrow, 164.5 poäng och ett första pris
3. Jessica Söderberg med Milo, 152 poäng och ett andra pris
20161009_ettan
Lydnadsklass 2
1. Jenny Bredberg med Meringa’s Krill, 183 poäng och ett första pris
2. Eva Löfbom med Akjas Rica, 138 poäng och ett tredje pris
20161009_tvaan
Lydnadsklass 3
1. Bodil Olsson med Cayenne, 251,5 poäng och ett andra pris
2. Carina Forsberg med Peak’nstuff Flash Wave, 226 poäng och ett andra pris
3. Peter Rudquist med Tollarbos Överstespiro Med Kolasmak, 190,5 poäng och ett tredjepris
20161009_trean
Lydnadsklass Elit
1. Gunilla Carlsson med Tabasco, 232,5 poäng och ett andra pris
2. Eva Lind med Rostaggens Irma, 192,5 poäng och ett tredje pris
3. Rebecca Zaring med Mallekrafts B`Salsa 160,5 poäng och 0 pris.20161009_elitklass


Spårtävling 18 september

Lägre klass
1:a Sara Jansson, Tierps BK, 516,75, uppflyttning
2:a Jenny Blomqvist, Uppsala BK, 505,25, uppflyttning
3:a Camilla Berg, Danderyd/Täby BK, 504,5, uppflyttning

lagreklass_1609182

Appellklass
1:a Tore Magnusson, Knivsta BK, 177,5
2:a Veronica Nilsson, Sv Rottweilerklubben, 191,5
3:a Elin Nordström, Uppsala BK, 181,0

appellen_1609182

Spårtävling 22 maj

Appellspår
1:a Jessica Johansson, Östhammars BK
2:a Charlotte Casserfelt, Danderyd-Täby BK
3:a Ida Hasselström, Katrineholms BK

appelspår maj 2016 öbk

Söktävling 17 april

Elitsök
1   Katarina Samuelsson, Labbox Flora    583.25 poäng  Rosalgens BK
2   Mona Galayini,  Prosports Blackie     555.75 poäng   Väsby BK
3   Gunilla Stare, Evallens Black and Tan Zelina     442,25 poäng  Nacka BK

elitsök

Högreklass sök
Sara Jansson,   Agrosofens Lustigkurra   408.75 poäng   Tierps BK

Annonser

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google+-foto

Du kommenterar med ditt Google+-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s